Záleská divadelná púť 2013

Rovnako ako prvé dva, aj tretí ročník Záleskej divadelnej púte bol už od začiatku prísľubom hodnotných umeleckých zážitkov, tohto roku aj za účasti pekného počasia. Na rozdiel od minulých ročníkov, tento krát sme frčali o jeden deň dlhšie. Keďže štátny sviatok pripadol na štvrtok, rozhodli sme sa ho využiť v prospech predĺženého víkendu v znamení divadelného a hudobného umenia.

Festival sme zahájili vo štvrtok podvečer dňom kresťanských tradícií. Nábožensky zameraný program šíril hlavné myšlienky kresťanstva formou evanjelizačného pásma a duchovného slova. Štvrtkoví účinkujúci čerpali námety na predstavenia vo svätom písme a pretavením do tanca, hudby a divadla priblížili divákom kresťanské hodnoty a princípy. Za zmienku nepochybne stojí vystúpenie tanečného divadla ATak, večerný koncert Kapucíni and Stanley, či predstavenie komunity Cenacolo, ktoré nám prerozprávalo biblický príbeh o návrate márnotratného syna.

Druhý deň bol z časti venovaný 90. narodeninám mladej dámy – našej milej obce. Oslávili sme ich folklórom a hovoreným slovom, nasledovalo predstavenie Revízor v podaní ivanského súboru Naše Divadlo a Števo Capko s klauniádou Talíře. K absolútnej pohode prispievala aj vôňa a chuť čerstvých podpecníkov a rôzne ďalšie dobroty pripravené v stánkoch s občerstvením, pivom a vínkom. Detské rúčky dolepené od cukrovej vaty a ústa lemované zmrzlinou jasne dávali najavo, že im k spokojnosti nič nechýba. V závere druhého dňa púte odznel koncert Johny Cash revival a po ňom nás ešte v nočných hodinách do pohybu dostala kapela Le PAyaco.

Sobotu už tradične otvoril Braňo Jóbus rozprávkou na sladké prebúdzanie a následne znova odštartoval celodenný divadelný maratón, v rámci ktorého sme si pozreli predstavenia súborov známych už z minulého ročníka púte. Nechýbalo ani premietanie filmov v malom kine, možnosť umeleckého prejavu detí v tvorivých dielňach, stan s čajíkmi a tulivaky na leňošenie. Bola tu aj príležitosť pre malých divákov, aktívne sa zúčastniť bubnovania s Ivanom Vallom. Večer bola na programe bubnová ohňová šou, divadlo Novecento s Legendou o pianistovi a svoje najväčšie hity nám prišiel zaspievať Peter Lipa, čím zároveň vo veľkom štýle urobil bodku za trojdňovým sviatkom divadla a hudby.

Aj tento krát to bolo krásne, pestré a veslé. Záleská divadelná púť si každým rokom získava viac a viac fanúšikov a priateľov, no čo je najkrajšie, pribúda stále viac ľudí ktorí sa aktívne zapájajú do jej prípravy.