Záleský maják

 

logo ZM

 

Jeden z pokladov, ktorými bolo Zálesie obdarené je rieka Malý Dunaj. Je v obci významným prvkom. Obmýva dve tretiny katastra a prejavuje sa u nás vo svojej najpôvabnejšej podobe amazonskej divočiny. Okrem toho nikde inde Malý Dunaj tak výrazne nevstupuje aj do intravilánu dediny ako u nás v Zálesí. Každý okoloidúci, či už prechádzajúci autom, bicyklom alebo prichádzajúci na konečnú autobusom sa krásou tejto rieky a jej faunou a flórou môže pokochať. Napriek týmto prednostiam však doteraz vzťah obce k rieke bol vlažný a jeho potenciál je nevyužitý. Práve v tomto mieste stretu naturálnej prírody Malého Dunaja a obce sme sa rozhodli vytvoriť miesto, ktoré by vtiahlo rieku do obce resp. pritiahlo by obec k rieke. Pri konečnej zástavke autobusov prímestskej dopravy a pri mieste Záleskej lodenice na nábreží Malého Dunaja na briežku s výčnelkom chceme vybudovať priestor na rekreáciu v prírode a pozorovanie jej prejavov – maják. Maják bude slúžiť ako rozhľadňa, bod na turistickej trase a cyklotrase. Bude to vyhliadková veža so schodiskom a jej vrchol poskytne trojkilometrový nerušený výhľad na riečny horizont v plnej kráse.

Majáky odjakživa slúžili na ukazovanie cesty, bezpečnej cesty do prístavu, často cesty domov. Pre nás prichádzajúcich z rôznych kútov krajiny a usadených tu na tomto mieste má tento motív veľkú symboliku. Okrem toho má náš maják upozorňovať na toto jedinečné miesto pri vode a vítať okoloidúcich či už vodákov alebo peších turistov a cyklistov.

Našim cieľom je vytvoriť ďalšie miesto na oddych, zábavu a kultúru. Na maják bude nadväzovať záleské korzo – rekreačná zóna na brehu Dunaja. Plánujeme na tomto mieste usporadúvať rôzne aktivity – Odomykanie a zamykanie Malého Dunaja, splavy pre deti a dospelých, Letné kino na vode, a iné.

Veríme, že toto miesto pritiahne nie len nás Zálesákov, ale tiež našich susedov a ich susedov, pretože náš maják bude viditeľný z diaľky niekoľkých kilometrov.