Ovocná alej v Zálesí popri plánovanej cyklotrase – Pripravujeme

Ovocná alej v Zálesí.

Realizácia Ovocnej aleje popri cyklotrase spájajúcej Dva mosty a Korzo Zálesie bude možná aj vďaka vašim hlasom. Hlasovalo 2543 ľudkov.

Máme radosť ako sa projekt výsadby stromov stal častým predmetom diskusie a žne úspechy všade tam, kde sa spomenie.

Alej  bude významný prvok v regióne z pohľadu ekosystému, estetiky aj úžitku. Stromy sú našou zelenou poistkou do budúcna – poskytujú tieň, chládok, pre hmyz i vtáctvo sú životným priestorom, zmierňujú prašnosť, zadržiavajú vodu a určujú tvárnosť krajiny.

Bude nutné všetko dobre naplánovať a preto už pri samotnej písomnej príprave projektu sme sa radili s odborníkmi a vedcami. Citlivo vnímame ľudský zásah do prírody vysadením aleje, preto nič nenechávame na náhodu a s chalanmi z organizácie na ochranu životného prostredia Ovocný strom sme sa dohodli na návšteve. Preberieme čo je najskôr potrebné pre dostatočné vyživenie pôdy, ktorá je rokmi vyčerpaná, ďalej predebatujeme odrody geologicky historické pre Zálesie, aké metódy použiť aby sme zabránili prerastaniu vegetácie v okolí kmienku, aká štiepka zadrží vlhkosť v pôde a pomaly začne uvoľňovať živiny do nej a aký spon medzi určitými druhmi je potrebný dodržať. Na návštevu do Moravského Lieskového sa chystáme v najbližšej dobe.

Výsadba 120 stromov prebehne v jeseni z dôvodu lepších podmienok pre zakorenenie sa mladých drevín. Presný termín včas zverejníme a už dnes sa tešíme na deň plný dobrej nálady s užitočným koncom. tešíme sa, že tak ako sme spolu hlasovali budeme stromky aj spolu sadiť, starať sa o ne, zalievať, ochraňovať, zbierať úrodu, vymieňať si recepty. Už teraz sa Vás prihlásilo hodne. Budeme Vás informovať.

Pri projekte naše občianske združenie spolupracuje s obcou Zálesie.

Projekt podporili Nadácia Ekopolis – program Zelené oázy, Nadácia Pontis – Slovenské elektrárne, Nadácia HB Reavis, Centrum pre filantropiu – Baumit, DHZ Zálesie, DHZ Tomášov, Nadácia SPP, Kobera NAD, Satelix a významne aj Bratislavský samosprávny kraj z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.